Tipy

10 jídelních faux pas, kterým se můžete snadno vyhnout

July 7, 2022

Návštěva dražší restaurace, alespoň pro většinu z nás, je speciální příležitostí. Proto se občas může stát, že si popleteme nějakou tu vidličku. Existují ale i omyly a chyby, které vás mohou dostat do hodně nepříjemné situace. Je tedy dobré se na ně předem připravit.

Ostatně dodržovat správnou restaurační etiketu nemusíte pouze v luxusních podnicích. Znalého a příjemného zákazníka ocení obsluha absolutně všude. Čemu se tedy v restauraci vyhnout a jak nejlépe ošemetné situace řešit?

1. Žádné luskání prstů či tykání

Luskat na personál prsty je vrcholem neslušnosti a jediný způsob, jak to ještě zhoršit, je obsluze tykat. Váš číšník by se vám měl celý večer věnovat a plnit vaše přání. Neznamená to, že se jedná o sluhu, ke kterému nemáte mít žádný respekt, právě naopak.

2. Spropitné dávejte diskrétně

Pokud jste s obsluhou spokojeni, tak se sluší a patří dát nějaké to dýško. Standard je 10 % z požadované částky. Nikdy však okázale nemávejte bankovkami a nerozhlašujte, kolik se chystáte číšníkovi dát. Místo toho svoje jídlo a pití zaplaťte, nechte si přesně vrátit a spropitné až poté vložte do složky, ve které vám byl přinesen účet. A pokud budete platit Qerkem, výši spropitného můžete určit přímo v aplikaci.

3. Reklamujte co nejdřív

V případě, že jste v polévce našli vlas, nebo vám jídlo přijde jakkoliv nevyhovující, se nebojte na obsluhu obrátit. Udělejte tak co nejdříve. To, že je jídlo špatné, poznáte většinou po několika soustech. Reklamovat ho po tom, co jste spořádali většinu jídla na talíři, není úplně na místě.

4. Nestíháte? Dejte rychle vědět

V životě se může stát ledacos a pokud máte rezervaci v restauraci, náhlé události mohou znamenat, že nestihnete dorazit včas. Informujte o tom neprodleně restauraci. Je to základní slušnost a navíc o místo nepřijdete.

5. Usadí vás číšník

V lepší restauraci není běžné si jen tak sednout za jakýkoliv prázdný stůl. Počkejte, až vás číšník usadí na místo, které je pro vás připravené. Ostatní stoly mohou být rezervovány pro jiné hosty, případně nejsou připraveny.

6. Objednávejte najednou

Není problém si během oběda či večeře něco přiobjednat, pokud dostanete chuť na něco dalšího. Je ale obecně dobré toho co nejvíce objednávat najednou, aby číšník měl ve všem přehled a na nikoho omylem nezapomněl.

7. Nezapomeňte na kouzelná slůvka

Slovíčka „prosím” a „děkuji” máme naučená už od školky, ale je zajímavé, kolik lidí na ně zapomene poté, co se objeví za stolem v restauraci. Snažte se být maximálně zdvořilí a slušní. Kouzelná slůvka z vás udělají mnohem příjemnějšího zákazníka.

8. Well done steak nemá smysl

Když si v dobré restauraci objednáte zcela propečený steak, tak si kuchař nad pánví chvilku popláče. Well done steak totiž ztratí velkou část šťavnatosti a chuti, díky které se pozná, že je z opravdu kvalitního hovězího. Nemusíte hned chtít steak krvavý, ale střední propečení stačí k tomu, abyste poznali skvělý steak od průměrného.

9. Co s ubrouskem?

Jako bryndák papírový brousek nepoužívejte, pokud je vám více než 5 let. Rozprostřete si jej na klín a po jídle si do něj decentně otřete rty. Následně ho zabalte a položte vedle talíře, ne ke zbytkům jídla.

10. Kam s rukama?

Zejména při pracovních schůzkách se nehodí dávat si ruce do klína. Na ruce by vám mělo být neustále vidět. Neřešte to ale tak, že se opřete lokty o stůl, to je další výraz neslušnosti.

 

Jak vidíte, vyhnout se několika základním přešlapům v restauraci není vůbec složité. Stejně tak se dokážete vyhnout čekání na placení a složitému rozpočítávání účtu. Nainstalujte si Qerko a zaplaťte během pár sekund.