Tipy

Donášková etiketa aneb jak se vyhnout faux pas při objednávání jídla online

July 7, 2022

Donáška se během minulého roku stala hlavním způsobem, jak si mohou zákazníci užít kvalitní jídlo a pití z restaurací. Online objednávání nejenom jídla z restaurací, ale také spotřebního zboží z obchodů, je teď populárnější než kdykoliv předtím. Od donášky očekáváme stejnou kvalitu jako v restauraci a také dostatečnou rychlost. Co se ale čeká od zákazníků? Pojďme se společně podívat na 7 základních pravidel donáškové etikety, která bychom neměli nikdy porušovat.

Telefon musí být vždy po ruce a v doslechu

Ne každý má funkční zvonek na domě, takže se vždy připravte na telefonát od donáškové služby. Po očku kontrolujte svůj telefon, protože se vám restaurace může ozvat ohledně změn času nebo dokonce detailů objednávky samotné (to samé platí i při nákupu v obchodech). 

Dávejte jasné instrukce

Města bývají přirovnávána k betonové džungli a ztratit se může i ten nejlepší expert na donášku. Snažte se proto být při objednávání velmi specifičtí v popisu svého bydliště. Adresa nemusí stačit. Vyplatí se popsat také číslo bytu, jména na zvoncích a třeba i vzhled domu. V případě objednávky přes aplikaci neváhejte připsat poznámu k adrese. Žijete ve vnitrobloku na konci slepé ulice, v blízkosti kruhového objezdu? Tak o tom dejte restauraci předem vědět. 

Donášková služba vás nenechá čekat, tak jí to oplaťte stejnou mincí

Díky kurýrovi vám jídlo dorazí bleskově až před vaše dveře. Nenechte ho tedy zbytečně dlouho zírat na jejich kliku. Samozřejmě, občas může telefonát přijít v nevhodnou chvíli, ale v tom případě vše kurýrovi vysvětlete. 

Mazlíky a děti držte na uzdě

Zvonící telefon, který je předzvěstí vynikajícího oběda či večeře z restaurace, vyvolá v celé rodině nadšení. Jak známo, nejvíce energie mají zásadně domácí mazlíčci a malé děti, které okamžitě vyběhnout vstříc kurýrovi. Ne každý ale ocení pozornost vaší šedesátikilové dogy. Před otevřením dveří všechny uklidněte, popřípadě ukliďte do pokoje, kde se mohou vyřádit bez dramatických výlevů vůči kurýrovi. 

Formální oblečení se nevyžaduje, ale zkuste se vyhnout šokujícím pohledům po otevření dveří

Před otevřením kurýrovi se na sebe krátce podívejte. Dobrým pravidlem je, že pokud byste ve vašem současném stavu neotevřeli svojí babičce, tak je na čase se převléct. V ručníku přijímají jídlo od kurýra zákazníci ve filmech pro dospělé, do reality to netřeba přenášet. 

Kurýr vám jídlo nepřipravoval

Došlo k chybě ve vaší objednávce a vy máte najednou extrémní zlost? To chápeme, ale opravdu není dobré si ji vybíjet na kurýrovi. Ten pouze od restaurace jídlo převzal a dovezl vám ho. Nadávky a dožadování se vrácení peněz nic nevyřeší. Poděkujte kurýrovi za jeho práci a vše vyřešte přes telefon s restaurací, která vám jistě nabídne nějaké řešení. Troška trpělivosti a klidný přístup mají vždy větší úspěch než zbrklé jednání ze vzteku. 

Jak je to s dýškem?

Když dostane dýško číšník v restauraci, který vám jídlo přinese z kuchyně ke stolu, tak proč ne kurýr – ten vám přiveze objednávku skoro až do vašeho obývacího pokoje. Díky práci kurýrů si můžete vychutnat vaše oblíbené jídlo v maximálním komfortu, takže si zaslouží minimálně stejné ocenění jako číšníci v restauraci. Kolik by měl takový kurýr dostat? Za včasnou dodávku a příjemný přístup si zaslouží určitě 10 až 12 % z hodnoty objednávky. V některých aplikacích můžete navíc dýško přidat rovnou v rámci objednávky.