Tipy

Jak (a kde) si v letním pařáku nejlépe vychutnat pivo?

July 7, 2022

Co dělat, když se před horkem není kde schovat? No přece zajít na pivo a vyřešit vše hezky česky. Léto ale představuje trochu překážku, protože díky němu pivo mnohem rychleji teplá a tím pádem si jej spousta lidí užívá méně. Můžete buď pít mnohem rychleji, rouhat se a dát do piva led, nebo vyzkoušet některou z našich rad.

Letní pivní triky

V létě se vyplatí si spíše objednávat třetinky než celý půllitr. Když máte piva na stole míň, nemůže vám ho tak moc zteplat. Ideálně by takové pivo mělo být čepované do sklenic s tlustými stěnami, které byly předtím pořádně propláchnuté a zchlazené studenou vodou. 

Léto je obdobím stánků, na kterých pivo nedostanete klasicky ve skle, ale spíše v plastovém kelímku. Nenechávejte se ale ošidit a raději si kupte zlatavý mok tam, kde vám ho nalejí do průhledného kelímku. V něm si totiž mnohem líp zkontrolujete hladinu a užijete barvu dobrého piva. 

Chtěli byste mít doma zásobu kvalitního čepovaného piva? Tak zaběhnete do hospody za roh nejlépe s kameninovým džbánem, který ochrání pivo před slunečními paprsky a dobře si udrží teplotu. Snažte se také po načepování zamezit přístupu vzduchu do džbánu, jinak totiž hrozí zvětrání jeho obsahu. Do džbánu by mělo být načepováno pivo pokud možno bez pěny.

V případě, že si pořídíte sud na letní grilovačku, tak nepodceňujte jeho uskladnění. Dejte sud na stinné místo ve sklepě a zakryjte jej navlhčeným hadrem. Pivo se tak nebude zbytečně příliš ohřívat. Než začnete čepovat, tak alespoň půl hodiny nechte běžet výčepní zařízení, aby se pivo zvládlo dostatečně ochladit. 

Ideální teplota

Jaká je tedy nejlepší možná teplota piva? Rozhodně by nemělo být příliš přechlazené, třeba až na 3,5 stupně Celsia. Přechlazením se ztratí velká část chuti piva a pokud vám jde jenom o zchlazení, tak si přece můžete rovnou hodit do pusy kostku ledu. Většina piv nejlépe funguje okolo teploty 7 stupňů Celsia, ale i tady se objevují výjimky. Záleží totiž na druhu piva či obsahu alkoholu. Během léta do vás budou ty třetinky padat rychle, takže příliš chladné pivo uškodí zážitku z jeho chuti. Pokud ale máte tendenci konzumovat pivo velmi pomalu, tak se nižší teplota snese, protože zabrání rychlému zteplání.

Kam si zajít na jedno, dvě, tři…

Míst, kde vám načepují pivo, u nás existuje nepřeberné množství. Ti opravdoví znalci si ale podniky vybírají. Za nás doporučujeme tyto pivařské ráje: 

Restaurace Zapomenutý Čas

Na pivním listě Zapomenutého času najdete jedinečné speciály i českou klasiku. K pivu si pak můžete objednat skvělá hotová jídla nebo třeba to nejlepší z jejich vlastní domácí udírny.  Čas se zastavil na adrese Anglická 23, Praha 2. 

Pivo Karlín

Pivo Karlín má svůj vlastní minipivovar, ve kterém vaří nejrůznější speciály. Ochutnejte například oblíbený Karlín 12, ke kterému si objednejte pořádnou porci dobrého jídla. Pivo Karlín najdete na adrese Pernerova 48, Praha 8. 

Plzeňka Zlatý Soudek

Užijte si legendární plzeňský ležák v útulném prostředí Plzeňky, kde nechybí ani klasická či moderní česká gastronomie. Plzeňku Zlatý Soudek najdete na adrese Jičínská 17, Praha 3. 

Waltrovka-Turnovská pivnice

Turnovské pivo má pořádný říz a v srdci českého ráje jej majitelé vaří ve vlastním minipivovaru. Odsud putuje například do pražské Waltrovky, kde můžete ochutnávku spojit s dobrotami jako jsou kančí guláš nebo hovězí pečeně na česneku. Na turnovské pivo zamiřte do Waltrovky na adrese Walterovo náměstí 2, Praha 5. 

Radegastovna Tiskárna

Nejlepší způsob, jak si vychutnat dílo pivovarnických mistrů z Radegastu, je v Radegastovně, kde na vás čeká skvělé pivo z tanku i poctivá česká kuchyně. Radegastovna Tiskárna leží na adrese Lidická 8, Nový Jičín. 

Kovárna U Hodin

I v Ostravě najdete restauraci, která si dává záležet na tom, aby pivo bylo čepováno podle těch nejpřísnějších pivařských pravidel. Kovárna U Hodin nabízí nejenom skvělé tankové pivo, ale také bohaté menu plné poctivých dobrot. 

Kozlovna Na Špici

Široká nabídka čepovaného Kozla (doporučujeme vyzkoušet černou nefiltrovanou variantu), staročeská kuchyně a pohodová atmosféra. To všechno vás čeká v Kozlovně Na Špici, na adrese Heydukova 2078, Frýdek Místek.