Jak ekologicky nakládat s obaly od jídel z rozvozu?

July 7, 2022

Současná situace, kdy kvůli koronavirovým opatřením musíme dodržovat večerku a všechny restaurace jsou zavřené, nahrává donáškovým službám. Lidé mají možnost podpořit svůj oblíbený podnik aspoň na dálku a stále si vychutnávat jídlo, na které by běžně čekali u stolu. Příchod donášky jídla je malá slavnost podobná rozbalování vánočních dárků. Nejdříve si každý rozdělí jídlo podle obalů a pak hurá do něj. Co ale, když domácí hostina je u konce? Ne všechny obaly musí skončit namačkané v koši na směsný odpad. Pojďme se podívat, co byste měli udělat s běžnými typy obalů od jídla z rozvozu.

Co udělat před návštěvou žlutého kontejneru?

Zcela nejčastěji k nám jídlo doputuje v tzv. termoobalech. Jedná se o bílé polystyrenové krabičky, která pomáhají udržet jídlo teplé při cestě do vašeho domu. Polystyren je plast, který rozhodně patří do žlutého kontejneru na tříděný odpad. Ovšem pozor, nemůže do něj v případě, že je umaštěný nebo silně znečištěný od jídla. Ano, je to otrava, ale pokud vám záleží na kvalitě našeho životního prostředí, tak po použití termoobaly nejdříve důkladně omyjte a usušte. Teprve potom se s nimi vydejte ke kontejneru. Umývat nádobí po jídle nikoho nebaví, ale přece jenom to není až tak náročný úkol. 

Stejně se můžete zachovat i v případě, že k vám dobroty doputovaly na polystyrenovém tácku nebo v plastové fólii. Nezapomeňte však na to, že plasty zabírají v kontejnerech velké množství místa a před vložením veškerý odpad tedy důkladně sešlapávejte. 

Obal od pizzy do papíru nepatří

K objednávce pizzy neodmyslitelně patří typický čtvercový obal z papíru. Najde se spousta lidí, kteří s dobrými úmysly odnesou tyto obaly do modrého kontejneru určeného na třídění papíru. Bohužel se jedná o chybu a takovým jednáním znehodnocujete i ostatní vyhozený papír, který má projít recyklací. Mastné obaly od pizzy místo toho vyhazujte (sešlapané) do klasické popelnice na směsný odpad. Mastnota z pizzy často zcela prosákne papírem a není možné jej recyklovat. 

Obecně platí, že pokud obal nemůžete zcela vyčistit od omastku a dalších nečistot, neměli byste jej vyhazovat do tříděného odpadu. Nepodléhejte ale lenosti. Chvilka strávená u dřezu zachrání třeba obaly od jogurtů nebo nádoby, ve kterých vám restaurace poslala dip. 

Nejen jídlo, ale i nápoje

K dobrému jídlu samo sebou patří i dobré pití. Zcela plastový průhledný kelímek lze vyčistit a vyhodit do kontejneru pro plasty. Papírové kelímky jsou ale na vnitřní straně vybaveny polyetylenovou vrstvou, která brání jejich dalšímu využití v recyklačním procesu. Tam nezbývá než se odebrat ke koši. 

A co s nápoji v plechovce? Ty by správně měly skončit v šedých kontejnerech určených pro kovové obaly. Kromě plechovek do nich můžete odhodit také prázdné a čisté konzervy či kovová víčka. 

Co udělat s bioobaly?

Některé firmy, kterým stejně jako Qerku záleží na udržitelnosti, se snaží na trh uvést obaly z přírodních materiálů. Patří mezi ně i obaly kompostovatelné, které se rozloží přirozeným vlivem mikroorganismů a mohou pak dále sloužit pro obživu půdy.

Malý krok k velké změně

Naučit se správně recyklovat obaly od jídel není složité a už jen taková menší změna dokáže mít velmi pozitivní vliv na životní prostředí. Až si tedy příště objednáte nějakou dobrotu, zapřemýšlejte nad tím, jak s obaly správně naložit.

Chci zjistit o Qerku víc