Tipy

Jak mohou restaurace podpořit loajalitu zákazníků a vytvořit si štamgasty?

July 7, 2022

Loajální zákazníci dokáží podnik udržet nad vodou i ve velmi těžkých časech. Velké množství restaurací se o tom přesvědčilo v minulém roce a doufáme, že tento bude pro všechny mnohem příznivější. I bez pandemie však štamgasti představují nesmírně důležitou základnu, na které pak můžete podnik dále rozvíjet. Co je absolutně nutné, pokud chcete, aby se k vám lidé rádi vraceli?

1. Obsluha, která se stará, nejen kasíruje

Restaurační byznys je týmová práce a služba, ve které nelze podceňovat lidský faktor. Zákazník, který má pocit, že je mu nasloucháno a dostává za svoje peníze to nejlepší, se rád vrátí. Znamená to, že obsluha potřebuje mít čas se zákazníky opravdu komunikovat. Do toho rozhodně nepočítáme rychlé přiběhnutí od dalších stolů po několikátém požádání o platbu. Placení je tím posledním, o co by se měla obsluha starat a dýško pak představuje hodnocení veškeré její snahy před placením. 

2. Věrnostní programy přitáhnou lidi zpět

Slevy táhnou, to samozřejmě podniky zjistily už dávno. V restauračním byznysu je ale mnohem důležitější kvalita produktů a služeb. Proč obojí nespojit? Slevy nebo výhody získané za prokázanou loajalitu (opakovaná návštěva podniku) zvýší pravděpodobnost, že si váš podnik lidé oblíbí a vyberou si jej mezi jinými možnostmi. Spousta lidí si ráda zajde na devátou kávu k vám, když vědí, že na desátou získají výraznou slevu. Ovšem pozor, na skutečně dobře fungující věrnostní program potřebujte také jednoduchý a přehledný systém, který zajistí, že se v záplavě vracejících

se zákazníků neztratíte. 

3. V jednoduchosti je síla

Když může člověk dělat věci jednodušeji, nebude chodit do míst, kde je nutné je provádět složitě. Každý z nás se někdy setkal se situací, kdy jsme museli (kolikrát neúspěšně) uhánět číšníka při spěšném odchodu z restaurace. Pokud dáte zákazníkovi možnost si vybrat a zaplatit kdykoliv bude chtít bez čekání, rozhodně to ocení. Zároveň tím rozvážete ruce obsluze, která se pak bude moci zákazníkům více věnovat a naplní všechno, o čem jsme mluvili v bodu jedna. 

4. Nebojte se speciálních nabídek

Ať už v rámci věrnostního programu nebo třeba jako časově omezenou specialitu. Snažte se nabídnout zákazníkům něco, co konkurence nezvládá a informujte je napříč různými komunikačními kanály. Moderní technologie a služby na nich (aplikace, sociální sítě) zajistí, že se zákazníci o vašich novinkách dozví co nejrychleji. Reagujte na lokální dění, jako jsou oslavy či veřejné akce, které přitáhnou nejpravděpodobnější zdroj loajálních zákazníků – lidi z blízkého okolí. 

5. Neocenitelná zpětná vazba

Nikdo učený z nebe nespadl a občas určitě budete ve svém podnikání trochu tápat. Nechte se poučit přímo svými zákazníky! Sbíráním zpětné vazby zjistíte, co lidé na vašem podniku oceňují a co by naopak mělo být vyřešeno. Způsobů, jak zpětnou vazbu získat, existuje mnoho, ale tím nejspolehlivějším jsou dnes určitě chytré aplikace (ano, jako Qerko, které zastane i další důležité body z našeho seznamu). Nenechte se odradit negativními reakcemi a proměňte je v katalyzátor pozitivních změn. Zpětná vazba, ať už slovní nebo v podobě jednoduchého hodnocení hvězdičkami, posune váš podnik dál a zabrání opakování velkých chyb, které lze bohužel někdy snadno přehlédnout. 

Zkrátka naslouchejte svým zákazníkům, dejte jim pádné důvody, proč váš podnik navštívit a umožněte obsluze dělat svoji práci nejlépe, jak dovede.