Tipy

K udržitelnému životu vedou malé kroky

July 7, 2022

Udržitelný a ekologicky šetrný způsob života neznamená, že musíte okamžitě začít stavět přístřešek v lese a stravovat se bio bobulemi. I malé krůčky, pokud je učiní velké množství lidí, mohou mít znatelně pozitivní dopad na životní prostředí naší planety. Nevíte, kde začít? Poradíme vám, jak si můžete cestu k udržitelnějšímu životu usnadnit hned několika snadnými způsoby.

Pár tipů pro každodenní život

Snížení vaší uhlíkové stopy začíná u snížení množství odpadu, který každodenně vytváříte. Místo produktů na jedno použití si pořiďte například tašky či lahve na vodu z kvalitních materiálů, které můžete používat dlouhodobě. Dnes není například problém sehnat i sáčky na zeleninu, které můžete v obchodech pravidelně používat místo bezmyšlenkovitého utrhnutí igelitového sáčku. Veškerý odpad, který i přes svoji snahu vyprodukujete (výrobci bohužel stále mají tendenci používat velké množství zbytečných obalových materiálů), pokud možno třiďte a poté vyhoďte do příslušného sběrného kontejneru. Tímto způsobem šetříte životní prostředí a nemusíte nijak náročně měnit svoje zvyky.

 

Mnozí z nás si ani neuvědomují, jak závislí jsme na horách papíru, přestože spoustu důležitého „papírování” lze dnes vyřešit digitálně a online. Navíc třeba digitální účetnictví je většinou mnohem přehlednější a nehrozí při něm, že vám neopatrnost s hrnkem kávy způsobí problémy s daňovým přiznáním.

Vyplatí se také investovat do ekologicky šetrnějších kosmetických a čistících přípravků. Ty navíc nebývají šetrnější jenom vůči životnímu prostředí, ale také zdraví vás, vašich blízkých a mazlíčků.

Nezapomínejte na lokální suroviny

Nakupování a používání produktů od lokálních zemědělců a pěstitelů je velmi důležité, a to nejen z hlediska regionální hrdosti. Čím méně musí suroviny cestovat, tím méně je příroda zatěžována emisemi z nákladní dopravy. Kromě toho je konzumace lokálních produktů lepší pro vaše zdraví. Ovoce, které musí putovat několik týdnů napříč kontinenty, vypadá na pultech možná čerstvě, avšak je ošetřené nejrůznějšími chemickými prostředky. Konzumace lokálních a sezónních ingrediencí tak možná sice znamená o něco méně pestřejší jídelníček, za to se v něm ale objevuje i o dost míň toxických škodlivin. Každý produkt v obchodě by měl mít u sebe informaci o místu, odkud pochází. Při výběru platí, že čím blíže, tím lépe.

shutterstock_1500798773.jpg

Žádné zbytečné účtenky a podpora plic planety

Sáhněte do kapsy od bundy, co cítíte? Kromě rukavic a klíčů s sebou hodně z nás nosí i změť účtenek z nejrůznějších podniků. V drtivé většině případů tyto účtenky skončí jako žmolky, které pak jednoduše vyhodíme. V Qerku jsme se rozhodli vám i podnikům pomoci s tímto plýtváním papírem skoncovat na dobro. Díky naší službě není žádná fyzická účtenka nutná a celý proces placení je navíc mnohem příjemnější než kdy předtím.

 

Snaha zlepšit životní prostředí ale nekončí jenom naším bojem proti papírovým účtenkám. Z každé provedené platby přes Qerko putuje malá část směrem k projektu Green Life spolku Prales dětem, který se zabývá ochrannou tropického deštného pralesa a ohrožených druhů zvířat na Sumatře v Indonésii. Podpora Qerko tedy znamená podporu lepšího životního prostředí a zachování unikátních druhů živočichů. I tak malý krok, jako jednoduchá platba pomocí QR kódu, tedy může ve výsledku vést k udržitelnějšímu životu.