Tipy

Reklamace jídla v restauraci je nepříjemná, ale neměli bychom se jí bát

July 7, 2022

Většina lidí se dnes už neostýchá zajít reklamovat oblečení nebo třeba nefunkční elektroniku. V restauracích a při rozvozu je ale vracení jídla mnohem méně časté. A to přesto, že někteří hosté dostávají jídlo, které neodpovídá jejich očekáváním. V dobré restauraci samozřejmě čekáme vysokou úroveň služeb, ale k chybě může dojít kdykoliv. Pro restauraci je v dlouhodobém horizontu mnohem lepší vám jednou vyměnit jídlo, než vás navěky ztratit jako nespokojeného zákazníka. Kdy se tedy ozvat a jak by reklamace jídla v restauraci měla správně vypadat?

Zcela oprávněné důvody, proč jídlo reklamovat

Jídlo nemusí být hned úplně nejedlé, aby si zasloužilo reklamaci. V restauraci platíme za komplexní službu a jako u každé obchodní smlouvy máme právo dostat přesně to, co očekáváme. Některé důvody pro nespokojenost mohou být velmi subjektivní, ale zcela jistě se ozvěte pokud:

Najdete v jídle cizí předmět

Tady je to asi jasné. Moucha, vlas nebo třeba snubní prsten kuchaře do jídla nepatří a nikdo se nebude divit, když požádáte o výměnu. 

Dostanete nesprávnou položku

Guláš vám může chutnat stejně jako svíčková, ale to ještě neznamená, že když vám na stole přistane omylem, tak musíte pokrčit rameny a ignorovat vlastní přání. Chaos v kuchyni a v obsluze se občas stává. Personál bude mnohem raději, když dostanete přesně to, co jste si objednali, než když se smutně pustíte do nechtěného jídla. 

V jídle najdete ingredienci, na kterou máte alergii

Restaurace musí o alergenech nejen důkladně informovat ve svém menu, ale také přísně dodržovat jejich skutečný obsah na talíři. 

Na stole přistane spálený uhel

V případě, že jste si objednali kus masa (a ne dávku karcinogenů), tak se určitě nebojte spálené jídlo poslat zpátky. To stejné platí i v případě, pokud jste si objednali specificky propečený/nepropečený kus masa. 

Jídlo nemá správnou teplotu

Horké jídlo by mělo mít alespoň 60 stupňů Celsia, když dorazí na váš stůl. Studené jídlo máte právo reklamovat, popřípadě si nechat ohřát za předpokladu, že ohřívání neznehodnotí jeho kvalitu.

Kdy a jak ohlásit reklamaci?

U reklamace je nejdůležitější načasování. Těžko tvrdit, že vám jídlo zničilo večer, pokud ho máte celé v sobě. Ozvěte se nejlépe okamžitě poté, co na závadu u jídla narazíte. Při komunikaci s personálem je vždy ideální přímý, ale ne nepříjemný způsob komunikace. Jasně vysvětlete, co vám na předloženém jídle vadí a požádejte o výměnu. Křik, nadávky nebo zlé pohledy situaci určitě nevyřeší.

Jak by měla reagovat obsluha?

Od obsluhy se v tomto případě očekává velmi profesionální přístup. Úkolem obsluhy je zajistit váš maximálně příjemný zážitek a musí být na případnou reklamaci připravení. Pokud přece jen narazíte na silný odpor nebo nezájem o vaši reklamaci, tak aspoň víte, do jakého podniku už příště nemá smysl chodit. 

Nebojte se do restaurace vracet

Spokojenost zákazníka je v restauraci vždy na prvním místě. Když se tedy občas něco nezadaří a dojde k reklamaci, nejedná se o konec světa. Ani pro hosta, ani pro restauraci. Na straně hosta se očekává slušnost a ochota dát obsluze zpětnou vazbu. Restaurace by pak měla reklamaci vyřídit rychle a bez zbytečných okolků. Po takové reklamaci se nemusíte bát, že v kuchyni hází do vaší účtenky šipky. Nespokojený host, ze kterého restaurace udělá hosta spokojeného, má pro byznys velkou váhu. Ví totiž, že obsluze a kuchyni opravdu záleží na kvalitě nabízených služeb.