5 tipů, jak si udržet hosty a motivovat je k opakovaným návštěvám

December 9, 2022
Miloš Koželuh

Sestavil jsem pro vás několik tipů, jak podpořit loajalitu svých zákazníků a případně je dále dokázat motivovat k opakovaným návštěvám. Pojďte si je přečíst a věřím, že i vám pomohou ve vašem podniku.

1.      Přátelská atmosféra

Na první místě by se asi slušelo a patřilo zmínit kvalitu jídla a pití. Samozřejmě v prostředí restaurace je to velmi důležitý prvek, na kterém lze stavět. Neméně důležitý, a pro mě na prvním místě, je ale osobní nebo lépe až přátelský přístup ke klientovi.  

Když u hostů dokážete vytvořit pocit, že je znáte, pamatujete si, co si objednávají nebo si vzpomenete na nějakou maličkost z minulé návštěvy, tak máte zaručený recept, že opakovaně budou chodit právě k Vám.

Jako příklad uvedu vlastní zkušenost z restaurace SIA, když nás, i přes obrovské množství různých hostů, při každé návštěvě, poznával číšník. Ptal se, kde máme pejska a osobně nás usazoval do sekce, kterou obsluhoval. Je to jednoduché ale velmi funkční. Chodili jsme tam pravidelně a restauraci jsme doporučovali přátelům.

Zvláště v dnešní uspěchané době, kdy se půlka jídel objednává přes donáškovou službu a vy nemáte žádný kontakt se zákazníkem, tak je to ten správný přístup, který Vám zajistí opakované návštěvy spokojených hostů.

 

2.      Vlastní styl

Na začátku jsem schválně přeskočil jídlo a pití ale nyní se k němu již dostáváme. Vytvoření vlastního, osobitého konceptu složení jídelního lístku je neméně důležité. Mnoho restaurací zapadá ve výběru, protože se ničím neodlišuje. A když už se odlišit pokusí, většinou to zvládnou chvíli a po čase se vrátí k nějakému zavedenému průměru. Samozřejmě je to oříšek najít něco, co bude fungovat dlouhodobě a zároveň to bude originální. Vymyslet lze kde co,  například vlastní těstoviny v Pasta Cook&Look v Hradci Králové, nebo pravidelně péct vlastní chléb jako v restauraci Etapa.

 

3.      Obměna menu

Přestože jsem v předchozím bodě nabádal k udržení si vlastního osobitého stylu dlouhodobě, rozhodně jsem tím nemyslel, aby restaurace ustrnula s jedním menu několik a více let. To, co má být zachováno je koncept, ale součásti, které jej vytvářejí, je potřeba pravidelně měnit. Velmi silný rukopis si takto drží můj oblíbený Výčep korunní. Jednotlivá jídla poměrně často mění, ale drží se v jakýchsi zavedených mantinelech, které jejich styl vyhraňují.

Možná Vás napadne otázka jak často. Ani zde to není tak jednoduché. Ale mohu doporučit si udělat nějaký plán, který bude brát v úvahu s jakou pravidelností nás hosté navštěvují, jaký je účel jejich návštěv (rychlý oběd, večeře s rodinou) a jestli jsou návštěvníci turisté, kteří už k nám nikdy nedorazí nebo místní.

Nejen ustrnutím se to dá pokazit, ale pokud budu mít pravidelné hosty z okolí, i časté změny v menu, nemusejí být ku prospěchu a zde lze doporučit zachování několika „stálic“, na které se budou moci opakovaně těšit a budou je moci doporučovat. Skvěle to řeší Blackdog v Berouně, mrkněte na jejich tematické menu v kombinaci se stálým.

 

4.      Dostupnost

Pravidelná dostupnost je pro restaurace klíčová. I když to nebude každý den v týdnu, i když to nebude od oběda do noci, tak je potřeba udržet určitou pravidelnost. Není nic horšího, než když host dorazí na místo a ono je zavřeno. Zde si můžeme být jistí, že si příští návštěvu dobře rozmyslí.

Dobrá dohledatelnost otevírací doby na internetu a sociálních sítích, a především aktuálnost těchto údajů je základ.

K tomu slouží i Qerko profil vašeho podniku, který si vyplníte přímo v Restaurant adminu. Potom si vás jednoduše vyhledá přes 400 000 Qerko uživatelů, kteří se na pár kliků mrknout na otevírací dobu a rovnou si třeba zarezervují stůl ve vašem podniku.

 

5.      Být vidět

V neposlední řadě chci zmínit propagaci. To je totiž skvělý způsob, jak zvýšit návštěvnost, ale bez předchozích bodů by to nemohlo fungovat.  Kompletní webová prezentace, popř. nějaká lokální fyzická či tištěná reklama je dnes již samozřejmost.

Naopak využití sociálních sítí jako jsou Facebook, Instagram nebo i TikTok nám dává možnost se odlišit od konkurence a dostat se nejblíže k našim zákazníkům.  Nemluvě o tom, že základní prezentace na všech třech je zdarma a placená reklama jde velmi dobře cílit.

Velmi dobrým nástrojem pro motivaci zákazníků je nějaká forma věrnostního programu. Co si budeme povídat, lidé rádi získávají odměny a účastní se různých soutěží.

K tomu mohu doporučit využití digitálního věrnostního programu, který nabízí aplikace Qerko. Důležité je, že tento věrnostní program nezatěžuje ani zákazníka ani obsluhu a klient získává body a odměny samotným placením přes Qerko. Vše se přehledně zobrazuje jak restauraci, tak hostům, které to dobře motivuje k další návštěvě u Vás. Ty věrné, kteří splní podmínky programu, pak můžete odměnit malým dárkem nebo například slevou na nákup.

 

Snad Vám některé tipy pomohou procházet touto složitou dobou. I když určitě některé věci zde doporučené sami dodržujete, je dobré se nad tím znovu zamyslet jako nad celkem a utvořit si nějaký plán.

P.S. Nastavte si odměnu po zaplacení a nalákejte vaše hosty. Panák něčeho domácího či jiný dárek na konci návštěvy funguje skvěle!

Chci vědet o Qerku víc