Jak přilákat lidi na zahrádku restaurace?

June 20, 2022
Markéta Bohumská

Po dlouhé době se konečně můžeme sejít u stolu v restauraci, ať už ve vnitřní části nebo na zahrádce. Právě zahrádky v letních měsících lákají k posezení nejvíce. Co může být lepší než krásné počasí, vynikající jídlo a osvěžující nápoj na zahrádce s výhledem? Ne každá restaurace ale přistupuje k uspořádání zahrádky správně. Pár židlí a stolů vystrčených před vchod už dnes nestačí. Co všechno by tedy správná zahrádka měla splňovat, pokud se do ní mají hrnout zástupy zákazníků?

Administrativě se nevyhnete

V první řadě je nutné si na místním úřadu ověřit, že můžete před restauraci postavit alespoň pár židlí. Každé město, a v Praze i jednotlivé městské části, se řídí samostatnými vyhláškami, které se navíc relativně často mění. V centru naší metropole teď probíhá tak trochu boj proti zahrádkám, přestože se již staly přirozenou součástí městské zástavby a lidé je očekávají. Byrokracie je otravná, ale bez příslušných povolení se neobejdete, alespoň pokud máte v plánu se vyhnout pokutám.

Digitální menu pomáhá při rozhodování

Lidé si dnes již zvykli vybírat podnik i podle toho, co si v něm mohou objednat. Často tak dopředu zkoumají, na co by kde měli chuť. Pokud jim dokážete naservírovat aktuální a pěkně provedené menu (ideálně s obrázky jednotlivých pokrmů), rapidně se tak zvýší šance, že zavítají zrovna k vám. Naštěstí se dnes již stává zvykem mít menu alespoň na webu, my ale doporučujeme mít řádně vyplněné digitální menu i v Qerku. Více než 500 000 uživatelů si ho tak může rychle najít a pročíst na profilu vašeho podniku v sekci Kam zajím v naší aplikaci. A pokud na něco dostanou chuť, není nic snadnějšího, než se nechat odnavigovat přímo k vám na zahrádku.

Židle prodává. I na zahrádce

Pohodlné sezení je základní předpoklad toho, že u vás lidé utratí hodně peněz. Dokud se jim bude pohodlně sedět a nebudou praskat ve švech, tak nemají důvod odcházet. Sezení na zahrádce ovšem vyžaduje trochu jiný přístup než ve vnitřní části restaurace. Venku je potřeba volit odolnější materiály, které se nerozpadnou nebo nerozlepí při prvním náznaku deště. Voděodolnost a snadná údržba jsou na prvním místě, ale nepodceňujte ani design nábytku. Stále by se mělo jednat o kousky ladící s celkovým pojetím restaurace.

Rozestavení jednotlivých stolů z největší části záleží na dostupném prostoru. Důležité je však zajistit dostatek místa mezi každým stolem. Nejen kvůli pohodlí hostů, ale také proto, že se mezi nimi bude muset proplétat obsluha.

Přátelská atmosféra

Zahrádka by měla hosty pozvat k usazení hned na první pohled. Myslete tedy na prvky, které okamžitě zaujmou. V první řadě (pokud to umožňuje prostor a zákony) doporučujeme zahrádku ohradit přenosným plotem. Hosté se tak nebudou cítit jako součást chodníku a více se na zahrádce uvolní. Květiny a jiné dekorativní prvky by také rozhodně neměly chybět. Velmi oceňovaný prvek představuje ohrazený dětský koutek, ve kterém se mohou neposedné ratolesti vyřádit, zatímco rodiče konzumují.

Pozor na proměnlivé počasí

Letní počasí se může změnit takřka z minuty na minutu. Modré nebe ustoupí bouřkovým mrakům a po dešti často dojde k prudkému ochlazení. Na proměnlivost počasí je nutné připravit i vaši zahrádku. Nějaký druh stínění, který zároveň vydrží nápor průtrže mračen, je základem. Nikdo nechce ze zahrádky zoufale utíkat před deštěm nebo kroupami. Kromě deštníků či stříšek myslete i na kontrolu teploty a světla. Venkovní přenosné hořáky a lampy přinesou do zahrádky nezapomenutelnou atmosféru a umožní hostům trávit příjemný čas u vašeho stolu i po setmění.

Zahrádka (ne)vyžaduje dodatečný personál

Po otevření venkovních prostor okamžitě zjistíte, že se vám plocha lokálu a počet stolů klidně zdvojnásobily. Začnete tedy přemýšlet, jestli váš personál bude vše stíhat ve standardní kvalitě i v čase. Dříve jste pro tyto dodatečné prostory potřebovali sehnat nové sezonní pracovníky, kteří by měli zahrádku na starosti. Dnes už to díky Chytré zahrádce od Qerka není nutné. Nemusíte řešit žádný dodatečný personál a zaškolování brigádníků. Qerko vám ušetří čas na placení a rozpočítávání účtů a také na provádění nových objednávek. A hosté budou spokojeni, protože se vyhnout čekání na zaneprázdněnou obsluhu běhající po přeplněné zahrádce.

Chci Qerko na zahrádce