Kolik kilometrů denně nachodí obsluha v restauraci?

July 7, 2022

Přemýšleli jste někdy nad tím, které profese patří k fyzicky a psychicky nejnáročnějším? Že to asi bude horník nebo jiná práce, která vyžaduje někdy opravdu nadlidské výkony? Mnoho z nás si neuvědomuje, že práce číšníka nebo servírky se k velmi náročným zaměstnáním řadí také.

Dobré pro fitness na papíře, špatné v praxi

Firma Jenny Craig, která se specializuje na dietologii a fitness, se v roce 2012 rozhodla udělat studii napříč různými typy zaměstnání. Princip studie byl jednoduchý – zaměstnanci dostanou krokoměr a po dobu několika týdnů bude měřeno, kolik průměrně denně nachodí. Výsledek je popravdě trošku šokující. Číšníci a servírky se umístili na jasném prvním místě s počtem 22 778 kroků denně. Až dlouho za nimi (16 390 kroků) se umístily sestřičky, přestože mají často dlouhé dvanáctihodinové služby a musí každou chvilku skákat k různým pacientům. Nejméně aktivní přes den jsou zaměstnanci v kancelářích a call centrech, kteří ujdou přibližně 7 tisíc kroků denně. 

Číšníci ve formě?

Z hlediska udržování štíhlé linie by číšnický obor měl být tedy ideální volbou kariéry. Skoro 23 tisíc kroků denně je pro průměrně vysokého člověka přibližně 15 kilometrů chůze, tedy slušná víkendová túra. Kromě fyzických nároků je ale k náročnosti číšnictví nutno připočíst také stres. Během špičky musí číšník či servírka obsluhovat několik stolů, neustále kontrolovat, jestli všichni hosté mají, co potřebují, znát stav v kuchyni a také řešit případné stížnosti. Každodenní stresové situace se mohou podepsat negativně na duševním i fyzickém zdraví. Není divu, že mnoho číšníků či servírek začne po nějaké době strávené v zaměstnání kouřit, nebo si vytvoří nezdravé stravovací návyky. 

Kde tedy najít způsob, jakým číšníkům rozvázat ruce a umožnit jim plně se soustředit na důležité věci místo neustálého poletování od jedné maličkosti k druhé? 

Ušetřit čas personálu i zákazníkovi

Platba přes Qerko zjednoduší život všem stranám. Každá zvednutá ruka a ohlašování platby je pro číšníky jedním z mnoha signálů, které musí neustále sledovat. To přispívá ke stresu a přidává další kroky k jejich každodennímu úctyhodnému fyzickému výkonu. S Qerkem můžete jako zákazník jednoduše odeslat platbu od stolu ve chvíli, kdy se chystáte odejít. Obsluha okamžitě dostane informaci a nemusí se o nic strachovat. 

Neznamená to, že by Qerko snad mělo obsluhu nahradit. Dobrý číšník nebo servírka jsou tváří podniku a interakce se zákazníky představují jeden z hlavních faktorů, který rozhoduje o jejich spokojenosti. Když však číšníkům z plejády povinností ubude starost o placení, tak se mohou mnohem více věnovat talířům, hostům a budovat přátelskou atmosféru, či řešit problémy. 

Platba bez čekání

Z hlediska hosta nemusíte pak sami řešit, že obsluha je momentálně vytížená jinde. Ať už spěcháte z obědu na pracovní schůzku, nebo se chcete po výborné večeři odebrat s přáteli do blízkého baru, s Qerkem to jde bez čekání. 

Obsluha v restauracích má těžkou, mnohdy nedoceněnou práci, která si zaslouží respekt. Pokud jim jako zákazníci nebo zaměstnavatelé můžeme ulehčit směnu, bude to mít velmi pozitivní přínos nejenom pro samotné číšníky a servírky, ale také pro kvalitu jejich služeb. Qerko představuje jednoduchý způsob, jak takové ulehčení implementovat. To vše spolu se zvýšením pohodlí zákazníků...

Chci vědět o Qerku víc