Jak fotit jídlo. Pro foodies i majitele restaurací

June 28, 2022

Jak známo, člověk jí nejen ústy, ale také nosem a hlavně očima. Krásně vypadající talíř plný jídla na vašem instagramovém profilu či webové stránce dokáže sám o sobě přilákat milovníky dobrot ze širokého okolí. Naopak, když fotka vypadá nehezky, tak i ten nejlepší výtvor šéfkuchaře najednou působí jako prvotřídní blivajz. V dnešní době už nemohou podniky vzhled prezentačních fotografií podceňovat. Velkou roli také hrají malí i velcí influenceři, kteří si vaše jídlo vyfotí před konzumací. Naštěstí vy ani jedlíci v restauraci nemusíte být rovnou profesionální fotografové. Stačí se držet několika jednoduchých zásad a vzniknou snímky, ze kterých skoro ucítíte vůni čerstvě připraveného pokrmu.

Jak udělat fotky, na které se budou všem sbíhat sliny?

Tady je pár základních tipů, které zajistí kvalitní fotografie vašeho jídla:

Důvěřujte přirozenému světlu

Světlo slunečních paprsků přicházející z okna funguje pro jídlo nejlépe. Vyhněte se zbytečnému umělému osvětlování. Jídlu sluší měkké, rozptýlené světlo s jemnými stíny, ideálně svítící z přední strany (tedy přes rameno fotografa).

Omezte „bordel” na stole

Hlavní hvězdou vaší fotografie musí být jídlo. Krásná kytice nebo třeba elegantně položená lžíce na stole mohou objektivně vypadat hezky, ale ubírají fotografii na efektivnosti. Na druhou stranu ale nepoužívejte zoom do té míry, že člověk už nepozná, o co se na snímku jedná.

Neznamená to však, že byste měli pozadí a popředí nechat úplně prázdné. Pár ingrediencí souvisejících s jídlem bude stolu skoro určitě slušet.

Vyberte správný úhel

Velikost, tvar, výška či barvy jídla jsou jeho unikátní charakteristiky a vaším úkolem je najít úhel, který je nejlépe předvede. Některá jídla vypadají skvěle, když je fotíte v úrovni stolu (např. burgery), jiná vyniknou při pohledu „z ptačí perspektivy“. Vyfoťte talíř v různých úhlech a později si vyberte ten nejlepší.

Zaměřte se na barvy

Při výběru pozadí a popředí fotografie preferujte především neutrální barevné tóny, díky kterým barvy v samotném jídle více vyniknou.

Co dělat, když se něco nepovede

Asi nejčastějším problémem všech amatérských fotografů jsou rozmazané snímky. Rozmazané fotografie jsou způsobeny otřesy fotoaparátu. Řešením je tedy stabilnější držení foťáku nebo mobilního telefonu – to se snadno řekne, ale hůř uvádí do praxe. Pomůže vám v tom buď stativ (nejlépe s dálkovým ovládáním) nebo můžete také zvýšit hodnotu ISO, která sníží potřebné množství světla. Snížené ISO ale bohužel povede také k horší kvalitě snímku.

V případě, že vaše jídlo na snímku nevypadá tak jako ve skutečnosti, tak se nebojte použít nějaký základní editační software. Nemusíte si příliš hrát s detaily, většinou stačí upravit vyvážení bílé barvy, které zajistí realističtější vzhled.

Kde najít inspiraci?

Chcete se podívat na to, jak mají vypadat správné fotografie nejen jídla, ale také třeba interiéru restaurací? Instagram je váš nejlepší přítel! Vybrali jsme několik profilů z našich podniků, které skutečně stojí za sledování:

Bistro Kampa

To nejlepší z mezinárodní kuchyně od Belgie až po Čínu můžete ochutnat v Bistru Kampa. Prohlédněte si dobroty z menu na jejich instagramovém profilu zde.  

Bistro Etapa

Nedělní brunch každý den. V Bistru Etapa najdete zeleninové brunche plné originálních ingrediencí a spolu s výběrovou kávou či domácí limonádou. Na brunch si můžete zajít na adrese Urxova 479/6, Praha 8. Jejich skvělý instagramový profil najdete zde.

Aubergine

Zajímavé barevné i chuťové kombinace vás čekají v této unikátní perské restauraci, kterou najdete na adrese Sokolovská 416/124, Praha 8. Jejich instagramový profil můžete sledovat zde.  

Kofi Kofi

Vynikající káva, kterou si můžete vychutnat díky e-shopu Kofi Kofi nebo v jednom z jejich jedinečných pojízdných Kofi trucků. Jak se vaří prvotřídní káva za jízdy se dozvíte na jejich instagramovém profilu zde.

Qerko  

Nezapomeňte sledovat ani instagramový profil Qerko! Přinášíme vám na něm pohledy do zákulisí a novinky z moderního způsobu placení v restauracích.