Dýško, diškrece, tringelt, tuzér aneb vše, co potřebujete vědět o spropitném

July 7, 2022

Je spropitné zásadně výrazem spokojenosti zákazníka, nebo se jedná o automatickou součást bontonu při návštěvě restaurace? Kolik bychom měli obsluze nechat navíc? A co když vycestujeme do zahraničí, kde jsou zvyky ohledně spropitného jiné než u nás?

Pojďme se společně podívat na všechno důležité o spropitném, abyste se vyhnuli možným faux pas a nemuseli si lámat hlavu při každém placení účtu v restauraci.

Diškreci nejlépe diskrétně

Spropitné bychom měli vždy dávat osobě, který nás reálně obsluhovala, nikoliv číšníkovi, který je nám pouze v danou chvíli nejblíž. Jedná se o vyjádření díku za dobře odvedenou službu a projevení spokojenosti s návštěvou. Při placení lze spropitné dát několika způsoby, ale u nás většina lidí preferuje navýšení požadované částky poté, co vám obsluha sdělí útratu. Na tom není v zásadě nic špatného, ale často to znamená, že částku zákazník pouze jenom zaokrouhlí na nejbližší násobek deseti.

Pokud jste opravdu byli spokojeni, pak raději zaplaťte a nechte si přesně vrátit drobné. Teprve poté dejte obsluze spropitné přímo, případně jej založte do malé složky, ve které vám byl přinesen účet. Jedná se o elegantní a diskrétní způsob dávání dýška, který je běžný zejména v lepších restauracích. Jiné podniky pak třeba volí formu kasičky, do které mohou zákazníci spropitné po platbě vložit.

 

TIP: Dát spropitné pohodlně a bez komplikací umožňuje při placení také naše aplikace Qerko. Jednoduše zvolíte výši částky a je hotovo.

V Americe na spropitné nezapomínejte

Ne každý u nás spropitné běžně obsluze ponechává a obecně se skutečně jedná o vyjádření vděku za poskytnutou službu. Pokud nejste spokojeni, bude dýško nižší či dokonce žádné. Příjemná a ochotná obsluha by však měla dostat alespoň 10 % z ceny vašeho jídla a pití. Logicky to znamená, že v dražších podnicích zaplatíte více jak za položky z menu, tak za spropitné.

 

Ne všude jsou pravidla spropitného stejná. Na americkém kontinentu (zejména v USA, Kanadě a Mexiku) se platí v restauracích a kavárnách spropitné automaticky. A zanechat obsluze méně než 15 % ze zaplacené částky se považuje v podstatě za urážku. Podobné je to i v arabských zemích, kde je očekáváno alespoň 10% spropitné za nejrůznější služby. Naopak ve skandinávských zemích se o spropitné nemusíte vůbec starat a stačí pouze zaplatit účet – dýško je do něj již započítáno. V Japonsku si na spropitné nepotrpí vůbec. Ať už cestujete kamkoliv, vyplatí se vždy místní zvyky ohledně spropitného nastudovat, abyste se vyhnuli nepříjemným situacím a palčivým pohledům servírek.

Starý problém, nové řešení

Placení v hotovosti a následný výpočet spropitného často vede ke komplikacím. Lidem se totiž nechce vytáhnout velkou bankovku a nechat si pak většinu z ní vrátit při dávání spropitného. Placení kartou nemusí být o nic lepší. Mnohdy možnost placení spropitného přes kartu existuje, ale málokdo se při placení vyloženě na tuto možnost zeptá. S aplikací Qerko máte šanci dát obsluze přesně takové dýško, které je podle vás vhodné. Při placení se zcela vyhnete jakýmkoliv trapným či nepříjemným situacím. Žádné lovení vhodných bankovek. Vše proběhne jednoduše a rychle.

Chci vědět o Qerku víc