Komunikace s hosty, s Qerkem nepřicházíte o kontakt

July 7, 2022

V gastronomii je nesčetně možností, kdy dochází ke komunikaci mezi hostem a obsluhou. Zároveň ne vždy je nutné využití osobního kontaktu, či verbální komunikace. Při kterých příležitostech ke komunikaci v restauraci dochází?

Při výčtu všech osobních a verbálních kontaktů, je vhodné se zamyslet, zda je vždy nutné se zákazníkem komunikovat osobně. Často se stává, že i tam kde není komunikace vyžadována, je zároveň na úkor kvality uskutečňována. Není vždy prostor a čas se věnovat hostům, když to opravdu potřebují. S řešením jak zlepšit práci (pomoci obsluze) a zároveň tak hostům zpříjemnit zážitek z restaurace, jme tu my a aplikace Qerko. Jak vidíme, je spousta příležitostí, kdy dochází ke komunikaci, která se nesmí podcenit a už vůbec ne vynechat. Samotné placení můžeme zcela nechat na hostech, o vzájemnou možnost komunikovat rozhodně nepřejdeme. 

Nejméně zajímavá a nudná komunikace    

Placení, bývá z celé návštěvy podniku to nejméně zajímavé a příjemné. Často chceme být už někde jinde  a netoužíme trávit čas čekáním na obsluhu. Při samotném placení nemáme potřebu s číšníky komunikovat. poděkování a dýško můžeme jednoduše zajistit během pár vteřin při zaplacení účtu aplikací. Snad každému z nás se ne jednou stalo, že po příjemném zážitku v restauraci, čekal tak dlouho na zaplacení, až už neměl chuť znovu přijít. S placením přes apliakci Qerko ne jen že nepřicházíte o kontakt, ale vše je tak jednoduché, rychlé a příjemné, že se budete do podniků umožňující způsob platby mobilem stále vracet. Při placení je jen na vás, jaký způsob využijete, kdy zaplatíte, zda zaplatíte dohromady, nebo zvlášť, důležité je že o možnost komunikovat nepřicházíte. Přicházíte jen o tak zdlouhavou a nezábavnou činnost, jako je placení přímo obsluze.

 

Ať se podíváme kamkoliv, je osobní kontakt považován za ten nejdůležitější. A není tomu jinak ani ve světě restaurací, barů, kaváren, zkrátka v celém gastro světě. Moderní doba vnáší do popředí další druhy komunikace a technologie, kterými si vzájemně zpříjemníme celý zážitek z restaurace.  Pojďme se dále podívat jak různě můžeme komunikovat a čeho se vyvarovat.

Druhy komunikace

My v Qerku víme, že při komunikaci v podnicích nejde jen o komunikaci obsluhy, ale především celkový pocit z prostředí do kterého přicházíme. Při komunikaci si můžete zákazníky udržet, přijít o ně, ale můžete i nové získat. 

Verbální komunikace

Denně do světa pošleme až 16000 slov. Zdá se to neuvěřitelné, ale zároveň je to pro nás tak běžné, že se při verbální komunikaci často nehlídáme. Základem není honosné stavění vět, ale uvědomění si, že nehovoříme s kamarády, ale s hosty. Komunikace nemusí být zcela spisovná, ale je nutné se vyvarovat neslušnému chování, slangovým frázím až vulgarismům. Obsluha by měla vždy pozdravit první, rozloučit se a umět se omluvit, a to vše a vždy s úsměvem ve tváři. 

Neverbální komunikace

I když si každý říká, že ta verbální je nejdůležitější, ale opak je pravdou. Verbálně si předáváme pouze kolem 7% informací a ne vždy je slovní kontakt vítán. Představme si rodinnou oslavu, kdy je zábava v plném proudu a číšník vám začne skákat do řeči, aby zjistil zda je vše v pořádku. Jak pro číšníka tento neohrabaný manévr je nepříjemným, tak vás to opravdu naštve. Proto není nic jednoduššího, než využití očního kontaktu, který je v neverbální komunikaci na prvním místě, pokývnout hlavou a usmát se. Ano i tak se dají zjistit vzájemné potřeby. Číšník by měl být velmi vnímavý a poznat potřeby a přání hosta z jeho gest a výrazu. Díky tomto vcítění se obsluha i host cítí opravdu komfortně. Rychlé reakce na neverbální gesta, jako zavření jídelního lístku, dlouhé koukání do menu a další vás posunou do světa odborníků. 

Marketingová komunikace

Komunikace přes sociální sítě. Kde jinde můžete jednoduše a úplně všem ukázat prezentaci své poctivé práce a komunikovat se svými zákazníky. Kvalitní marketing reaguje pohotově na potřeby zákazníků a dokáže s nimi být v kontaktu i v tak nepříjemných dobách, kterými nyní procházíme. Důležité pro tento druh komunikace není jen prezentace fotografií jídla, ale proaktivní přístup a komunikace se zákazníky. 

Máte pocit, že všechno, co je potřeba řešit je tak náročné? Šetřete váš vzájemný čas a využívejte naplno Qerko!

Chci zjistit o Qerku víc