Nasloucháme nevidomým

July 7, 2022

Jako každý rok připadá na 13. listopad Mezinárodní den nevidomých. Letos ozvláštněný tím, že se jedná rovnou o pátek 13. Špatné zprávy to ale, věříme, nepřinese!

Společně s dalšími technologickými startupy - Twisto a Reservio jsme se spojili, abychom poukázali na problémy a výzvy, kterým tato nemalá komunita čelí ve svém každodenním životě. V České republice je na 85 000 zrakově postižených obyvatel a ačkoli s technologickým pokrokem se kvalita jejich života o dost zlepšila, stále je zde dost prostoru, kam to posunout.

V Qerku jsme se rozhodli jít tomu naproti a zpřístupnit naši uživatelskou aplikaci právě pro nevidomé. Spojili jsme se s nevidomým testerem Karlem Giebischem, který pro nás otestoval Android aplikaci a díky jeho připomínkám a cenným komentářům jsme si uvědomili, jak klíčové požadavky zrakově postižené komunity to jsou a umožňuje nám to aplikaci nadále zlepšovat.

Placení bez asistence, ať už obsluhy nebo někoho dalšího je totiž pro zrakově postižené ne úplně snadným úkolem. Pro většinu populace je naprosto běžné, že si snadno zkontroluje, za co přesně platí a jakou částku má na terminálu či co dostane nazpátek v hotovosti. U zrakově postižených je tomu však jinak. “Od nevidomých jsme se začali dozvídat, že se díky Qerku konečně nebojí platit v restauracích. Nebylo totiž ojedinělé, že mnohdy nevěděli za co a kolik ve skutečnosti platí, což bohužel vedlo i ke zneužití dané situace ze strany obsluhy. Proto jsem rád, že naše služba skutečně pomáhá i zrakově handicapovaným,” říká náš CEO, Lukáš.

Naslouchat nevidomým a jejich potřebám má pro nás tak nemalý význam. Android aplikace již je zpřístupněná, v případě operačního systému iOS ještě pracujeme na tom, abychom mohli během několika týdnů blind-friendly aplikaci dát k dispozici. A o tom vás budeme určitě včas informovat.

Pokud chcete na téma také upozornit, třeba máte sami blind-friendly aplikaci a toto téma vám není lhostejné, využijte, prosím, hashtag #naslouchamenevidomym na sociálních sítích a přidejte se k nám. Děkujeme!