Restaurace budoucnosti

July 7, 2022

Kvůli koronaviru se mnohé restaurace dostaly do potíží a musely od základů předefinovat svůj byznys. Nelze určitě čekat, že by trendy vzniklé během pandemie jen tak odezněly. A to ani po důkladném proočkování populace.Digitalizace, zvýšený podíl objednávek na dálku a další moderní požadavky klientů, už s restauracemi zůstanou na dlouhou dobu. Vítězi v konkurenčním boji tedy budou ty podniky, které se stanou restauracemi budoucnosti již teď a půjdou vstříc. O jaké inovace se jedná?

Hlavní oblasti, na které se restaurace musí zaměřit

Podle průzkumu společnosti Deloitte se objevují 3 hlavní priority pro restaurační byznys do budoucna: 

Maximální komfort pro zákazníka

Zákazníci dnes už běžně očekávají, že jim restaurace nabídne hned několik způsobů, jak si jídlo objednat a vyzvednout. Klasická donáška, Drive-through nebo vyzvednutí u okénka se staly hlavními pojmy v restauračním byznysu v uplynulém roce. Do budoucna musí i tzv. „lepší” podniky zvážit cesty, jak dostat vynikající jídlo k zákazníkům rychle a bez nutnosti čekat u stolu. 

Podniky mohou například nabídnout svoje denní menu zákazníkům nejen pro klasickou donášku, ale s Qerkem také pro rychlé vyzvednutí na místě. Žádné dlouhé čekání ve frontě a mačkání se s potenciálními přenašeči viru. Stačí jenom párkrát kliknout a už na vás v blízké restauraci čeká svíčková nebo třeba pad thai. 

Digitální řešení

Výkonnost dnešních telefonů se může stále zdát jako sci-fi pro restauratéry, kteří svoje podniky založili v předminulé dekádě nebo na odlehlém místě s minimem konkurence. Odmítnutí moderních digitálních trendů ale bude brzy znamenat pro restaurace zhoubu. Objednávání a placení (samozřejmě s Qerkem) přes telefon či tablet dokáže totiž výrazně zefektivnit servis. Otevírá se také zcela nová oblast pro marketing a poskytování kvalitnějších služeb – například formou slev pro loajální zákazníky s aplikací, která sleduje jejich návštěvy v restauraci a může reagovat na aktuální trendy. 

Zvýšené nároky na hygienu

Následkem pandemie jsou zvýšené nároky na hygienu jak z hlediska zákazníků, tak i pro kontrolní orgány. Pandemie nepandemie, díky chytrým řešením lze zajistit zdraví zákazníků a dodat jim nadstandardní služby v každé době. Velmi oblíbená jsou například bezdotyková řešení na toaletách i u stolu, třeba při dávkování dochucovacích omáček. 

Samostatnou kapitolu pak tvoří prostorové oddělení zákazníků sedících v podniku. Správně sestavené průhledné mobilní příčky zajistí soukromí a také ochranu před virovými či bakteriálními onemocněními (samozřejmostí je jejich pravidelné a důkladné čištění). Fantazii se meze nekladou a prostorové rozdělení nemusí být pěstí na oko. Naopak může v mnohém ozvláštnit vzhled restaurace. 

Lidský faktor se nevytrácí, ale přesouvá

Žádný dotyk, objednávání na dálku, digitální řešení pro všechno. Zdálo by se, že se z restauračního byznysu pomalu vytrácí lidský přístup. Opak je ale pravdou. Když dokáží podniky skutečně zužitkovat všechna moderní řešení, zbyde jim více času na přípravu kvalitního produktu a také na důkladný servis zákazníků. Číšník není jenom od toho, aby všechny v restauraci zkasíroval. Místo toho se může v restauraci budoucnosti naplno starat o spokojenost klientů, kteří ocení tuto snahu větším dýškem, než když musí půl hodiny zoufale mávat, aby se dostali k placení. 

Lidskost musí také existovat v digitálním prostoru. Ať už při přijímání objednávek na dálku nebo třeba v prezentaci na sociálních sítích. Podniky si musí dát záležet na tom, aby je bylo vidět a jejich přístup byl jedinečný nejenom na place, ale i ve světě jedniček a nul. Tam je totiž budou zákazníci dnes a v budoucnu nejčastěji objevovat a hodnotit.

Chci zjistit o Qerku víc