Technologické trendy v gastronomii, které je dobré sledovat

August 11, 2023
Ondřej Novotný

V posledních letech vtrhly plnou parou moderní technologie i na gastronomickou scénu. A rozhodně není moudré tyto trendy ignorovat. (Digitální) technologie mají totiž jednoznačný cíl - pomáhat majitelům a provozním restaurací, kaváren nebo bister efektivněji podnikat, zlepšovat vztahy s hosty a vydělávat víc na tržbách. Vybrali jsme pro vás 5 trendů, které byste měli určitě sledovat. A vezmeme to postupně od začátku po konec návštěvy vašeho hosta.

Digitální propagace a sociální sítě

Konkurence v pohostinství je v Česku obrovská a tisíce podniků soupeří o ty stejné hosty. A ti tráví čím dál více času na internetu a na sociálních sítích. Zaměřte se na pravidelnou komunikaci se svými fanoušky na sociálních sítích (pro začátek určitě Facebook a Instagram) a prezentujte jim zde krásné fotky ze svého menu, vaše plánované akce, představte jim příběh vašeho konceptu nebo třeba váš usměvavý personál. 

To, čím byste ale měli začít, je pečlivě a aktuálně vyplněný profil podniku ve všech navštěvovaných gastro průvodcích. Ty bývají prvním místem, kam se lidé podívají při výběru místa na oběd nebo večeři. 

Nezapomeňte ani na ten náš - Qerko průvodce. Protože jde o největší čistě gastronomický katalog v České republice a mesíčně do něj nahlédnou statisíce lidí. Zajímá vás víc? Kontaktujte nás

Gastromapa

Digitální jídelníčky a systémy objednávání 

Asi jste si všimli, že v zahraničí jsou digitální menu naprostým standardem. I v Česku  začíná mnoho restaurací postupně přecházet k digitálním jídelníčkům. K nim mohou hosté přistupovat jednoduše po načtení QR kódu na stole. Mohou tak procházet nabídku včetně pěkných obrázků jídel pro inspiraci a také objednávat nebo doobjednávat další položky. Věděli jste, že správná prezentace vaší nabídky v rámci digi menu dokáže zvýšit průměrnou tržbu na hosta o desítky procent. 

Digitální menu

Rozšířená realita (AR) a virtuální realita (VR)

Některé restaurace začaly dokonce experimentovat s rozšířenou nebo virtuální realitou, a to zejména při představování nabídky jídel, drinků a dalších položek. Často může být pro hosty obtížné představit si, jak bude jídlo v reálu vypadat. Interaktivní menu, ve kterém si pomocí rozšířené reality budou moct detailně prohlédnout vše, co je zajímá, bude rozhodně lépe prodávat, ale také se stane atrakcí, o které si budou lidé mezi sebou povídat.

Placení přes QR kódy

Jakmile host usoudí, že je na čase zaplatit a jít domů, tak mu nabídněte možnost okamžité platby přes QR kód (může jít o ten samý QR kód, který slouží pro zobrazení digi menu) v klidu ze svého místa u stolu. Je to velmi pohodlné, bezpečné a hlavně je to pro hosty zážitek, o kterém budou vyprávět svým přátelům.

A váš personál nebude muset běhat s kasírkou nebo s terminálem mezi stoly a ani nepřijde o kontakt s hosty. Naopak bude mít více času a prostoru na lepší komunikaci s nimi a na zpříjemňování jejich zážitku po celou dobu stolování. A na závěr si odnese vyšší spropitné, protože host, o kterého bylo celou dobu pečováno a na závěr nemusí čekat na zaplacení se vám štědře odmění.

Pokud vás tato možnost zaujala, tak se mrkněte, jak toto umí vyřešit Qerko platba nebo nás kontaktujte pro více informací.

Placení přes QR kód

Analýza dat a poznatky o zákaznících

A na závěr návštěvy je potřeba zjistit, jak se hosté u vás cítili a jak jim chutnalo. Existuje nespočet možností, jak sbírat zpětnou vazbu od zákazníků a na základě toho pa analyzovat, co a jak v podniku změnit k lepšímu. Jednou z nich je Qerko, které vyzývá hosty po každé platbě k hodnocení, které je neveřejné a je určené jen pro oči majitele a dalších pověřených osob. Výhodou je, že feedback dostáváte na úroveň konkrétní objednávky. Víte tedy, kde host seděl, kdo ho obsluhovat a co měl za pokrm. A hlavně jde o informace od lidí, kteří u vás skutečně byli. Tyto informace mohly být využity k přizpůsobení jídelníčků, marketingových strategií a celkového směřování konceptu.

Hledáte parťáka, který vás pomůže provést světem digitalizace a moderních technologií v gastronomii. Tak nám dejte vědět, rádi pomůžeme!

Chci vyzkoušet Qerko